Csalán permetezésre, csalánlé (Urtica dioica)
Sokan szeretnénk, hogy a permetezés ne egy vegyszeres művelet legyen, hanem környezetbarát, és a növényekre nem túl megterhelő védekezési módot jelentsen.
Nem is gondolnánk, de nincs is olyan messze az a növény, ami egy természetesebb megoldást nyújthatja a tavaszi-nyári permetezésünkhöz: Ez nem más, mint a csalán.
Ha kiskertünkben, vagy az udvarunkban találunk csalánt, ne irtsuk ki – rovar-, és atkaölő, illetve gombásodás elleni hatással is bír.
Ha nem nő csalán a kertünkben, és szeretnénk ültetni permetezés céllal, akkor akár sétálva egyet egy erdő szélén, vagy útközben biztosan találhatunk néhányat belőle. Gyökerestül szedjük ki a talajból, és ültessük el otthon a kertünkben. A csalán a félárnyékos helyet kedveli, hasonlót keress te is neki.
Csalánlé készítése
A csalánlé elkészítése előtt, vegyünk fel egy védőkesztyűt a csalán fájdalmas csípése ellen!
A levágott csalánt aprítsuk fel és tegyük egy olyan edénybe, vagy dézsába, aminek anyaga: fa, kő, vagy műanyag. Fém edényt ne használjunk, mert reakcióba léphet az erjedés során a csalánlével.
Az erjedés kellemetlen szaggal fog járni, ezért keressünk egy olyan helyet az edény számára, ahol biztosan nem fog zavarni minket a szaga. Tegyük napfényes helyre, hogy az erjedés mihamarabb végbemenjen.
1 kg csalánhoz 10 liter esővízre lesz szükségünk.
Ha nincs esővizünk, akkor a csapvíz is megfelelő, csak hagyjuk pár napig állni, mielőtt felhasználnánk.
Ha nincs ekkora mennyiségű csalánunk, vagy nem tudjuk megállapítani mérésekkel a súlyát, akkor csak tegyük az edénybe a felaprított csalánt, nyomkodjuk le kicsit, és öntsük fel annyi vízzel, hogy ellepje.
Ezt követően vegyünk egy hálószerű anyagot (pl.: drótháló) takarjuk le azzal a tetejét, hogy élőlények ne igyanak belőle, és ne fulladjanak bele. Ne takarjuk le teljesen a csalánlevet, mert levegőre van szükség az erjedéshez.
Az erjedést fokozzuk azzal, ha naponta egyszer legalább megkeverjük a csalánlevet, így szintén levegőhöz jut az oldatunk.
Akkor sikerült a csalánlé-permetszerünk, ha a folyadék színe megsötétül, a szaga enyhülni kezd, és a habzás abbamarad (10-14 nap). Ekkor már lefedhetjük a csalánlét teljesen.
Permetezéshez a kapott csalánlevet (koncentrátum) fel kell hígítani tízszeresen, mielőtt a növényeken használnánk.
Csalánlé permetezésre
Az elkészült csalánlevet használhatjuk megelőzésre is, és védekezésre is.
Permetezéshez – gombásodás és levéltetvek ellen – a felhigított csalánlét permetezzük a növények leveleire.
A csalánlé hatására a növény levél szövetei is megvastagodnak, és így ellenállóbb lesz különböző betegségekre, és a rovar-támadásokat is gyérítheti.